Drobná liána Paulínie nápojná

Její dozrávající plody na vás povzbudivě pomrkávají z Amazonského pralesa, je úžasným „Darem bohů“ ve který věří nejen Jihoameričtí indiáni.

Energizující koktejl kofeinu a dalších kardiostimulantů, tříslovin a vitamínů má široké možnosti využití i v každodenním životě moderního člověka.

Zeptali jsem se odborníka na Guaranu

Kresba guarany z herbáře

Když zalistujeme v odborných botanických knihách, zjistíme, že tuto rostlinu popsali již misionáři, kteří s kolonizátory pronikali do nitra pralesů tajemného kontinentu.

Guaranu, o které tu mluvíme, najdeme spíše pod názvem Paulinie nápojná než pod názvem Guarana a dočteme se o ní zhruba toto:

Paulinie nápojná (Paullinia cupana, syn. P. crysan, P. sorbilis). Setkat se můžete i s názvem Kurura nápojná.

Botanické zařazení: rod paulinie (Paulinia) patří do čeledi mýdelnikovitých (Sapindaceae), řádu mýdelníkotvarých (Sapindales), třídy dvouděložnžch (Rosopsida) oddělení kryptosemenných (Magnoliophyta).

Popis: Pauline nápojná je dřevnatá popínavá rostlina dlouhá až 12 metrů s velkými lichospřežnými listy. Malé, drobné květy v bílé nebo žluté barvě tvoří hrozny. Jasně červené plody obsahují černé semeno. Při dozrávání (říjen – listopad) červené plody - velikosti kuliček hroznového vína - praskají a jejich trsy, s částečně obnaženým obsahem, vypadají jako trsy dokořán otevřených očí. Sklízí se pouze zralá semena.

Tolik krátký popis botanika.

Historie Guarany

Mocný spojenec lovců i válečníků

Původní obyvatelé Jižní Ameriky dobře znali Guaranu již před stokami let. Používali ji - mimo jiné - i jako lék či povzbuzovadlo. Věřili, že se v semenech nachází dávno ztracená božská síla, proto dodnes považují rostlinu za posvátnou. Tradovalo se, že bojovníci a lovci nemuseli jíst a spát- pokud s sebou měli nápoj z Guarany. Pro moderní společnost se však Guarana stává prokazatelně známou až v 17. století, kdy ji objevil misionář Joao Felipe Bettendorf. Ten působil v oblasti řeky Maués (stát Amazonas v severní Brazilii), kde také objevil kmen Sateré-Maué. Zdejší obyvatelé se misionáři zdáli až příliš vitální s očividnou chutí do života i každodenních povinností. Na konci století pak Bettendorf podal písemnou zprávu, kde dopodrobna popsal účinky Guarany. To nedalo spát botanikovi Theodoru von Martiusovi. Roku 1700 se mu podařilo izolovat ze semen bílou krystalickou látku, kterou pojmenoval guaranin. Tento název nám asi dnes mnoho neřekne – leda bychom použili jeho současnou obdobu – kofein.

O Paulinii nápojné zvané Guarana víme již dost, a je tedy čas přejít k jejím účinkům a celkovému využití dnes.

Tak pravil historik. A my pokračujeme dále.

Složení Guarany

Guaranin. Že vám to nic neříká?

Základní látky, které tvoří účinky Guarany, jsou především kofein (6-8% oproti kávě s 1,5-2%), teobromin (najdeme též v kakau) a teofylin (najdeme též v čaji). O kofeinu toho víme spoustu - stimuluje centrální nervovou soustavu, urychluje metabolismus, dodává vitalitu a tak dále. Co ale takový teobromin a teofylin? Tyto dvě látky jsou brány jako kardiostimulanty. Urychlují tedy nepatrně srdeční činnost, což opět dopomáhá k celkové stimulaci organismu. Zároveň je zvýšen i krevní tlak a zlepšena respirační činnost. Další účinky teofylinu jsou považovány za protizánětlivé – zejména v léčbě horních cest dýchacích. Obsažené třísloviny prospívají zažívacímu traktu a připisuje se jim i lehce dezinfekční účinek. Guarana dále obsahuje i vit C a některé vitamíny z řady vit B.

Upřesnění chemika je nezbytné pro pochopení následujících informací o účincích.

Původ Guarany

Další z tajemství jižní Ameriky

Paulinie nápojná má původ v povodí řeky Amazonky a v současné době je doma v severní a západní Brazílii, jižní Venezuele, Kolumbii. Dá se pěstovat na plantážích, kde roste stejně jako keře vinné révy a její rostliny rodí až 40 let. Sklízí se ale i rostliny z volné přírody.

Brazilská Guarana

V rozpukaných zralých plodech, těsně před sklizní, připomínají semena oči, které se – otevřeny dokořán - z rostliny upřeně dívají. To bylo zřejmě inspirací k domorodé legendě o původu této rostliny. Traduje se, že indiánský kmen Sateré-Maué, sídlící v Amazonském pralese, si ústní tradicí předává legendu o nadpřirozené bytosti, která indiánům zabila milované dítě. Aby si udobřila obyvatele této vesnice, zasadila tato bytost tzv. „bůh“ levé oko dítěte do pralesa a pravé do vesnice. Z levého vyrostly divoké odrůdy Guarany, z pravého ta odrůda zdomácnělá, která se používá dodnes. Zajímavá legenda, že? V moderní době – jak uvádějí některé zdroje -se již tento indiánský kmen nazýval Guarana.

Tolik z vyprávění etnografa.

Účinky guarany

Bdělost – soustředění – vytrvalost!

Vzhledem ke složení a obsahu aktivních látek, jsou účinky Guarany předem dané a poměrně mnohostranné. Obecně bychom mohli říci, že jde o celkové povzbuzení fyzické i duševní aktivity. Užívání Guarany přispívá – na jedné straně - k dobré náladě, dokáže pomoci s depresí i migrénou. Na druhé straně Guarana zvyšuje bdělost a pozornost, ostří smysly a podporuje dobrou paměť. To vše díky stimulaci nervového systému a podpoře krevního oběhu celého těla. Pro tyto účinky je Guarana vyhledávaným doplňkem stravy u studentů a lidí duševně pracujících „pod tlakem“ ale i u řidičů a lidí podávajících dlouhodobě zvýšený výkon.

Třísloviny, v Guaraně obsažené, působí příznivě na trávení, snižují chuť k jídlu a působí kladně i při léčbě průjmů. Jsou jim přičítány i lehce dezinfekční účinky.

Guarana je zkrátka maxi zásobník kofeinu a dalších povzbuzujících látek, tříslovin a některých vitamínů – to je stimulující koktejl pro vaše srdce, cévy, mozek, zažívání, zvýšení aktivity a posílení imunity.

Vzhledem k výše uvedenému užívejte Guaranu ráno, kdy tělo potřebuje řádně „nastartovat“. Ze stejného důvodu – totiž aktivace mozkové činnosti i krevního oběhu – nedoporučujeme konzumaci ve večerních a nočních hodinách. Ovšem s výjimkou situací, kdy si právě den potřebujete „prodloužit“. Účinek tohoto stimulantu je sice relativně mírný – ale přetrvává dlouhé hodiny.

I přes přetrvávající fyzickou i psychickou energii nezapomínejte jíst a dostatečně pít – nejsme indiáni kmene Guarana!

Po poučení farmakologa následuje varování!

Nežádoucí účinky Guarany

Špatné dávkování = problém!

Většina vedlejších účinků užívání Guarany je způsobena špatným dávkováním a odvíjí se od vysokého obsahu kofeinu. Nedodržování stanovené denní dávky může zapříčinit spánkové poruchy, které jsou nepříjemné a nežádoucí. Předávkování kofeinem, totiž vede ke zvýšené toxicitě mozku, podrážděnosti, bolestem hlavy a změnám nálad. Mohou se také dostavit zažívací problémy, křeče či nutkání k močení. Byly zaznamenány i poruchy vidění a horečky. Nechceme však strašit. Abychom si to ujasnili: výše popsanému excitovanému stavu, odpovídá jednorázová dávka Guarany v množství cca 20g (tj. cca 4 kávové lžičky prášku z čisté Guarany nebo 6g či 10 kapslí extraktu). Příznaky předávkování a jeho průběh, záleží samozřejmě i na našem metabolismu, hmotnosti, pohlaví, nebo individuální resistenci na kofein. V každém případě nezapomínejme dodržovat pitný režim, což je při užívání kofeinu podstatné. Ale to zná každý konzument kávy - kofein zkrátka tělo odvodňuje.

Důležité upozornění: Guaraně by se měly vyhnout děti do 15 let, kojící a těhotné ženy, osoby s kardiovaskulárními problémy, nebo vysokým krevním tlakem. Za takových okolností je důležití konzultovat užívání s lékařem.

Tolik varování lékaře. Vezměte si ho k srdci. Chcete se přece cítit dobře! Kdyby ne - nemuseli byste si s Guaranou vůbec začínat.

Formy Guarany

Jakou formu zvolit?

Komerčně se s Guaranou se můžeme setkat v různých formách.

Guarana Celá semena

Celá semena

Jedná se o celá usušená semena, která jsou základem všech dalších forem zpracování. Tato forma má nejdelší trvanlivost, jednodušší skladování a svým konzumentům umožňuje „přiložit ruku k dílu“ a produkt si sami zpracovat.
Guarana Prášek ze semen

Prášek ze semen

Jemně mletý prášek, neobsahuje přídavné látky a zachovává si všechny účinky a léčivé vlastnosti. Ke vstřebávání části aktivních látek dochází již přes sliznici v dutině ústní a část se pak vstřebává cestou zažívacím traktem. Tím je zajištěna maximální vstřebatelnost aktivních látek do těla. Je však třeba počítat s výrazně hořkou chutí, kterou Guarana má.
Guarana Extrakt v prášku

Extrakt v prášku

Extrakt nebo-li koncentrát, vzniká díky moderním technologiím, kterými jsou laboratoře schopny účinné látky ze semen a rostlin obecně, zkoncentrovat. Chemické postupy extrakce účinných látek se u jednotlivých rostlin liší, a nebudeme vás jimi zatěžovat. Účinky extraktu se neliší od účinků prášku ze semen, postačí však užívat mnohem menší množství.
Guarana Extrakt v kapslích

Extrakt v kapslích

Celulózové kapsle (HPMC) již obsahuje přesně dané množství práškového extraktu z Guarany (množství je tu počítáno na obsah žádané účinné látky kofeinu) a kromě nutnosti pečlivě hlídat dávkování (vážení, odměřování) eliminuje i samotnou původní hořkou chuť.
Guarana Mix

Mixy

Guarana může být i a velmi často je, součástí různých směsí extraktů z bylin, jejichž složení a účinky se mají vhodně doplňovat a potencovat. Jde přece o stimulant. Najdeme ji v prostředcích na hubnutí, na podporu soustředění a vyššího výkonu, na podporu imunity ale i v afrodiziakách. Vyzkoušet můžete např. naše MIXY BrainUp nebo EnergyUp. Často je obsažena i v energetických nápojích a povzbuzujících tabletách a žvýkačkách pro řidiče (v kombinaci s dalšími vitamíny a cukry).
Guarana Tablety

Tablety

Nemusí se vždy jednat o čistý produkt a tablety tak mohou obsahovat kromě extraktu z Guarany i další látky jako jsou plnidla, barviva, konzervanty apod.. Zkrátka tableta je již chemický výrobek a je třeba věnovat větší pozornost, jak jejímu složení (obsah účinné látky), tak kredibilitě výrobce.

Možnosti přípravy Guarany

Jak si mám Guaranu připravit?

Sušená semena Guarany je možno konzumovat přímo. Jsou však tvrdá a hořká. Před jejich konzumací je tedy lépe „přiložit ruku k dílu“ a semena namlít či nadrtit např v hmoždíři.

Originální „pralesní“ způsob přípravy Gurany ke konzumaci, byl stejně prostý jako praktický – sušená semena rostliny se nadrtila na prášek a smíchala s vodou na tzv. Guarana pastu. Pasta se pak vytvarovala do válečků, které se - po vysušení - nařezaly na jednotlivé „porce“. Takto připravená Guarana, byla vždy po ruce a jejím žvýkáním se účinné látky uvolňovali do těla.

Mnohem pohodlnější a příjemnější je použití prášku z Guarany – odměřené množství prášku stačí přidat do čaje, džusu, rozmíchat ve vodě, v jogurtu, smoothie – podle vaší chuti.

Další možností přípravy je čaj z Guarany. Přesněji se jedná o odvar, který se připravuje přelitím jedné lžičky prášku ze semen Guarany horkou vodou. Nápoj je možné konzumovat ihned. Pozor, nesplést si prášek s extraktem, toho je třeba dát podstatně méně! Teplý nápoj můžeme dochutit medem nebo cukrem (vyhněte se rafinovanému tedy bílému cukru- snižuje účinnost obsažených látek).

Pokud Guaranu užíváte při redukci váhy - vhodnou alternativou cukru či medu je Stévie (sušené lístky nebo extrakt z byliny Stévie sladké) nebo Čekankové sladidlo (sladká vláknina z kořene Čekanky obecné, která neobsahuje žádný cukr).

Čaj z Guarany je vhodnou alternativou kávy, zejména pro ty, jejichž žaludek má s kávou problém (překyselování žaludku) ale i tak potřebují tu a tam spolehlivě „nakopnout“.

Tolik několik stručných rad odborníka na výživu, který jako bonus přidává i doporučené dávkování.

Dávkování Guarany

Lžička, špetka nebo kapsle?

Jelikož existuje několik forem zpracování Guarany, dávkování se pochopitelně liší.

Klasická sušená semínka se užívají v denní dávce 5 gramů, což představuje jednu čajovou lžičku semínek.

Drcená či na prášek mletá semena se užívají ve stejné denní dávce tj. cca 5 gramů.

U extraktu je denní dávka výrazně nižší a - s přihlédnutím k obsahu kofeinu (22%) - se udává dávka 0,4 až 0,7 gramů denně.

U již nadávkované Guarany – typicky extrakt – se užívá 1 kapsle (cca 635 mg) denně.

Účinek Guarany nastupuje cca 1 hodinu po požití a trvá cca 10 hodin a tím, že jeho pokles začíná za 9 hodin a pomalu odeznívá. Při dlouhodobém používání Guarany se mohou při jejím vysazení objevit „abstinenční příznaky“ ve formě bolesti hlavy apod.

Tak – a o Guaraně víte prakticky všechno. Gratulujeme!

Porovnání Guarany s kávou

Guarana, Káva, nebo jiná rostlinná alternativa?

Guarana patří do skupiny tzv. kofeinových rostlin. Zajímavostí je, že všechny tyto rostliny obsahují kromě kofeinu též podíl tříslovin a sami o sobě tedy chutnají hořce, a to ať již jde o užité listy nebo semena těchto rostlin. Připomeňme si, že obsah kofeinu v Guaraně se uvádí 6-8%.

A kde všude se tedy skrývá „šálek“ kofeinu? Nejznámější zástupce si seřadíme právě podle jeho obsahu.

Kolovník zašpičatělý

Tedy „cola“, je dalším z „kofeinových rostlin“. Drobné plody se po zbavení slizovitého obalu suší a následně konzumují. Jejich chuť je hořko-sladká A přesto, že islám považuje plody tzv. oříšky za posvátné a v některých částech Afriky jsou dodnes používaným „platidlem“ – nám se vybaví jediné. Coca- cola. Povzbuzující nealkoholický nápoj s důsledně tajenou recepturou, má dnes již desítky originálních příchutí a originál „Colu“ nebo některou z variant tohoto „kolového“ nápoje, najdete snad v každé domácí ledničce. Obsah kofeinu v semenech (oříšcích) kolísá mezi 0,6 – 3,0%.

Cesmína paraguayská

U nás známá jako „maté“ (případně paraguayský čaj), hořký nápoj ze sušených lístků cesmíny, jehož originální způsob servírování je typický právě pro tento druh čajů, vám dobrá čajovna naservíruje v originální vydlabané tykvi „kalabasa“ s kovovou trubičkou zvanou „bombilla“, přes jejíž sítko tento trpký, povzbuzující nápoj popíjíte. Oblíbený je tento nápoj zejména mezi studenty – podporuje soustředění. Obsah kofeinu 1-2%

Kávovník

U nás prostě „káva“, je nejznámější v odrůdách Kávovník arabský tzv. „Arabika“ či Kávovník mohutný a jeho nejznámějším zástupcem je „Robusta“ – různými poměry směsí obou druhů, které mají každý svou typickou chuť, se pak upravuje výsledná chuť kávových směsí různých obchodních značek. Jistě i Vy máte svou oblíbenou J. Pražená kávová zrna (pecky plodů kávovníku) se umelou na prášek, jehož jemnost závisí na zamýšlené následné přípravě nápoje a zalijí horkou vodou. Káva se připravuje mnoha způsoby a její servírování závisí na zvyklostech v dané oblasti, pro danou přípravu či příležitost. Obsah kofeinu závisí na druhu použité kávy a kolísá mezi 0,7 -2,5%.

Kakaovník pravý

„Kakao“ známe nejčastěji jako jemný, hnědý lehce natrpkle-hořký prášek, který se používá pro výrobu čokolád, horkých kakaových nápojů a k obarvení a ochucení nejrůznějších potravin. Kakao se získává z fermentovaných semen kakaovníku, kdy se – po vylisování kakaového oleje/kakaové máslo - zbylá část hmoty usuší a namele na kakaový prášek. Dříve posvátný nápoj šamanů, který dnes – v mnoha odměnách – milují snad všechny děti. Obsah theobrominu (látka blízce příbuzná kofeinu) se pohybuje kolem 1,6%

Čajovník čínský

Zkrátka „čaj“, se vyskytuje ve třech „základních“ poddruzích: čínský, asamský a indočínský. Různým zpracováním lístků čajovníku získáváme čaj zelený, bílý, žlutý a černý. Ať již jste milovníkem tohoto nápoje, jeho pouhým konzumentem, nebo čaj pijete, jen pokud vaše tělesná teplota přesáhne 38,5 stupňů Celsia – v nepřeberně pestrém světe čaje – si ten „svůj“ vždy najdete. Obsah kofeinu závisí na druhu čajovníku a způsobu zpracování lístků a pohybuje se 2,5 – 4,5%

Porovnání s energiťáky

Kdo vyhraje, Guarana nebo energetický nápoj?

Běžně prodávané energetické drinky (z pochopitelných důvodů nebudeme jmenovat), jsou chemickým mixem stimulantů, cukrů, kysličníku uhličitého, regulátorů kyselosti, barviv a konzervantů. Obsahují ale i určité množství vitamínů (zejména řady B) a někdy i solí, což z nich činí i – svým způsobem iontový nápoj. Energetické drinky obsahují značné množství kofeinu, obvykle je udáváno 32mg/100ml nápoje. Připomeňme si, že obsah kofeinu v šálku kávy se udává okolo 5-20mg.

Dalším přidaným stimulantem – kromě kofeinu - bývá Guarana a třeba Žen-šen.

„Energiťáky“ obsahují ale i velké množství cukrů (cukr nebo glukoso- fruktozový sirup) běžně se udává 11 – 12,5g/100 ml.

Výsledek? 175 – 194kJ na 100ml nápoje!! A jedna plechovka nápoje má – obvykle- objem 200-250ml. No a protože sladké a perlivé nápoje provokují žízeň (a chuť) – u jedné plechovky zůstane málo kdy …

Nic pro příznivce zdravé výživy a štíhlé linie!

My už ale víme, že čaj z Guarany, je sám o sobě stimulantem, obsahujícím kofein (s pozvolným uvolňováním) a přírodní prospěšné látky (včetně vitamínu C a B), které jsme již dříve popsali. Co ale čaj z Guarany neobsahuje určitě – to jsou cukry a už vůbec ne konzervanty a přidaná barviva.

Jasná volba!

Netvrdíme, že „komerční“ energetický nápoj nelze použít jako „první pomoc“ např. na cestách. Ale tvrdíme, že víme o zdravějších variantách.




© 2024