Fakta a fikce

Guarana jako samospasný lék a naprosto bezpečný „energiťák“?

Jistě jste slyšeli tyto i další verze a je možné, že i tu, jak ten znal toho, co mu jiný řekl, že jeho známá pak … na tyhle řeči nedejte. Nikdy. Informace hledejte jen u odborníků.
Najít odpověď
Fakta
Fikce
Fakta

Po Guaraně se hubne

Ano, ale ne tak docela – Guarana zrychluje metabolismus, stimuluje srdeční i mentální činnost, třísloviny v ní obsažené snižují chuť k jídlu, působí příznivě na trávení a zlepšují střevní peristaltiku, obsahuje též vitamíny C a B. Guarana vám tedy pomůže se cítit dobře a „nabitě“ a může pomoci s dobrým trávením aktuálních snězených kalorií. Ovšem ty, které jste si již na svém těle uložili do polštářků ba polštářů – tak s těmi zatočí jen úprava jídelníčku a podstatný výdej energie – tedy pohyb! Ale i k němu využijete již popsané příznivé účinky Guarany.

Guarana je afrodiziakum

Ano – může být, pokud je vaším problémem nedostatek energie a únava. Guarana zrychluje metabolismus, stimuluje srdeční i mentální činnost, obsahuje i vitamíny – to vše vám pomůže cítit se dobře a „nabitě“. Závažné zdravotní a fyziologické potíže však neřeší.

Guarana je lékem na kocovinu

Ano – může být. Guarana (v denní dávce) to je několik šálků kávy najednou, doplněných o vitamíny C a B. Guarana nezpůsobuje překyselení žaludku a je tedy v této „delikátní situaci“ ohleduplnější - jenže nástup jejího účinku je pomalejší než kávy a – ač vydrží výrazně déle – klasický „vyprošťovák“ to není.
Fikce

Guarana nikomu neublíží

Vždyť je i ve žvýkačkách! Vysoký obsah kofeinu v Guaraně rozhodně není vhodný pro děti, mladistvé, těhotné a kojící ženy, kardiaky, lidi s poruchami srdečního rytmu, poruchami spánku a jedince s alergií na kofein. Pokud se Guarana nachází jako příměs ve žvýkačkách, nápojích nebo potravinách – sledujte pečlivě její obsah ve složení výrobku. Tedy fikce.

Guarana je vhodná i pro zvířata

Není nám sice jasné, proč byste „dopovali“ svého domácího mazlíčka kofeinem - ale ani to nezkoušejte! Bylo prokázáno, že Guarana je toxická např. pro psy a jak víme, kočky jsou na chemické látky obecně ještě citlivější. Používání jakýchkoliv bylinných přípravků – tedy i Guarany – VŽDY konzultujte se zkušeným veterinářem. Tedy fikce.

Guaranou se nelze předávkovat

Guarana je přírodní produkt a prodává se i jako doplněk stravy a tím se nelze předávkovat. VELKÝ omyl! „Sjet“ se můžete i po hodně silném „obyčejném“ čaji (obsah kofeinu 2,5 – 4,5%) a ten z Guarany obsahuje dokonce výrazně vyšší procento kofeinu (6-8%). A takový „hustý“ mejdan „na energiťáku“ s příměsí Gaurany, není nijak nevinná zábava. Ano - je to „nealko“ - ale i tak opatrně! Právě proto, že jde o slazený nealko nápoj – zřídkakdy zůstane u jednoho. Vysoké dávky kofeinu spolu s vysokými dávkami cukru – přinášejí obrovský příval energie, který je třeba vybít, vytančit nebo prostě „vyblbnout“. Jenže kofein také odvodňuje a nedostatek tekutin spolu s vysokou hladinou kofeinu, mohou způsobit bolesti hlavy, závratě, záchvaty paniky i celkový kolaps.
© 2024